Misafir


  HTML TEMEL KOMUTLAR

  Paylaş
  avatar
  bucocukdeli  Erkek
  Mesaj Sayısı : 567
  Yaş : 23
  YETKİ : MODERATÖR
  Kayıt tarihi : 14/09/08

  BASARI MODU
  DENGE:
  100000/100000  (100000/100000)
  SEVİYE:
  100000/100000  (100000/100000)
  AKTİFLİK:
  100000/100000  (100000/100000)

  ikon HTML TEMEL KOMUTLAR

  Mesaj tarafından bucocukdeli Bir Çarş. Eyl. 17, 2008 10:27 pm

  HTML dökümanı hazırlamak için her hangi bir text dosya yazabilecek bir editör olması yeterlidir. Bütün yapılması gereken dökümanı HTML kurallarına uygun bir şekilde yazmak ve de dosyayı ".htm" ya da ".php3" olarak kaydetmektir. Ne derleme ne de ".exe" gibi dosyalara çevirme işlemi yoktur. HTML dosyası hazırdır. Artık tek yapılması gereken hazırlanan bu dosyanın bir internet tarayıcı programı tarafından çağrılmasıdır.

  Herhangi bir internet erişim programından bir HTML dökümanının kodlarını görmek istiyorsanız o sayfa üzerinde farenin (mouse) sağ butonuna basınız. Özellikler menüsünden kodu göster (view source) seçeneğini seçiniz. (ya da internet erişim programının göster (view) menüsünden source (kod) seçeneğini seçiniz.)

  HTML de program yazılırken her satır bir HTML komutu ile başlar ve de komutun geçerliliği biteceği zaman aynı komut isminin başına "/" konularak tekrar yazılır.

  <komut>...</komut>

  Bir HTML sayfası <Html> komutuyla başlar ve de sayfa sonunda </Html> komutuyla biter. Sayfayla ilgili bilgiler (Başlığı, hangi program kullanılarak yapıldığı...) <Head> komutu yazıldıktan sonra verilir ve de bilgiler bitince </Head> komutuyla kapatılır. Sayfada gösterilecek bilgiler <Body>...</Body> komutları arasında yazılır.

  Örnek :
  <Html>
  <Head>
  <Title>Deneme Sayfası</Title><!--Başlık burada tanımlanır-->
  </Head>
  <Body><!--Bilgiler burada gösterilir-->
  Html öğreniyorum, ilk deneme sayfası
  </Body>
  </Html>


  Yukarıda verilen örnek her hangi bir editörde yazılıp, ".php3" ya da ".htm" uzantılı olarak kaydedilir ve herhangi bir internet programından çağrılırsa ekranda "Html öğreniyorum, ilk deneme sayfası" yazısı çıkacaktır. Çalıştırdığınız internet programının başlık kısmında da "Deneme Sayfası" başlığı gözükecektir.

  HTML de açıklama satırı <!-- açıklama --> şeklinde kullanılır. Yazılan açıklama sadece program satırlarıyla gözükür. Sayfa çağrıldığında gözükmez. Yazdığınız program kodlarının ne anlama geldiğini anlamanız veya başka biri tarafından bakılan kodlarınızın anlaşılabilmesi bakımından bol bol açıklama satırı koyunuz.
  <Body> komutu yardımıyla sayfanın arka rengini, arkaya konulacak resmi, bağlantıların (Hyperlinks) rengini, sayfanın yukarı ve sol tarafa göre konumları belirtilebilir.

  <Body
  Background = url
  Bgcolor = color
  Bgproperties = fixed
  Leftmargin = n
  Link = color
  Text = color
  Topmargin = n
  Alink = color
  Vlink = color >


  Bir komutun yanına eğer varsa parametreler komut kapatılmadan ">" önce verilir. Komut kapatılıncaya kadar bu parametreler geçerliliğini korur.

  Background = url sayfanın arka planında bulunacak resmi tanımlamaya yarar. URL (Uniform Resource Locator) resmin adresini gösterir.
  Bgcolor = color sayfanın arka planının rengini gösterir. Color rengin hexadecimal karsılığı, RGB(RedGreenBlue) değeri ya da rengin ismi olabilir.
  Bgproperties = fixed sayfanın arka planındaki resmin internet tarayıcısının boyutlarından etkilenmemesini sağlar.
  Leftmargin = n sayfanın sol kenardan ne kadar uzakta olacağını belirler.
  Link = color sayfada bulunan bağlantıların (Hyperlinks) rengini belirler.
  Text = color sayfadaki yazıların rengini belirler.
  Topmargin = n sayfanın üst kenardan ne kadar uzakta olacağını belirler.
  Alink = color Aktif olan yani o an seçili olan bağlantının (Hyperlink) rengini belirler
  Vlink = color Ziyaret edilen bağlantıların (Hyperlinks) renklerini belirtir.

  HTML'de komutların büyük ya da küçük harfle yazılma zorunluluğu yoktur

   Similar topics

   -

   Forum Saati Salı Ocak 22, 2019 11:32 am